Koks nuostabus ruduo mūsų tėviškėje!

Tuo dar kartą įsitikinome nuvykę į Sudargą. Mūsų mokyklos trečios ir ketvirtos klasės mokiniai  spalio 11 d. nuvyko į Sudargą. Šios išvykos tikslas- pagerbti krašto knygnešius ir aplankyti Lietuvos  turtą- 5 Sudargo piliakalnius (tiek pat piliakalnių išlikę ir senojoje Lietuvos sostinėje Kernavėje).

Mus pasitiko V.Endriukaitienė, bibliotekininkė, šį kraštą mylintis, jo istorine praeitimi besidomintis ir daug žinantis žmogus. Pirmiausia sustojome prie miestelio centre esančio  paminklo ,,Visiems lietuviško rašto ir žodžio sergėtojams", išklausėme pasakojimą apie knygnešius, uždegėme žvakutę jų atminimui. Tada patraukėme į kapines. Sustojome prie Martyno Sederevičiaus paminklo. Šis žmogus, Motiejaus Valančiaus pasekėjas, kunigas, yra laikomas knygnešių tėvu.

Susidomėję išklausėme pasakojimą apie jo paprastumą, kuklumą, altruizmą, didžiulį indėlį kovoje už lietuvybės išsaugojimą šiame krašte. Pagerbdami jo atminimą uždegėme žvakutę ir padėjome gėlių.

Toliau mūsų laukė įspūdinga kelionė penkiais piliakalniais. Gėrėjomis Balnakalniu ir Žydkapiais, sunkiai kopėme į Pilaitę ir Vorpilį, o nuo Bevardžio  aukštumų gėrėjomės  sraunia Nemuno tėkme.Tolumoje netgi įžvelgėme  kaimyninės Rusijos trobesius.  Ypač mus jaudino vadovės pasakojimai  apie išmintingą  kunigaikščio Vytenio karo vadą Sudargą, kuris ir vadovavo kovoms su kryžiuočius šioje tvirtovėje iki 1317 m. birželio 24d.  Būtent ši data ir laikoma Sudargo tvirtovės tragedija, kai kryžiuočiai žiauraus antpuolio metu nušlavė ją nuo žemės paviršiaus.

Pasigrožėję rudeniška gamta, papietavę pavėsinėje, padėkoję vadovei, pajudėjome Lukšių link, kur mūsų jau laukė KVA  (Kolekcionuojančių varles asociacijos) prezidentė R. Pečiulienė.

Apstulbome išvydę apie 5 000 varlyčių. Joms pastatytas atskiras namelis. Vienos varlytės kopija sienomis, kitos ropoja kiemu, puošia drabužius, puodelius. O kokios gražios dėlionės su varlytėmis. Visko papasakoti neįmanoma, reikia patiems pamatyti. Atsisveikindami padėkojome Varlyčių karalienei, padovanojome jai Lukrecijos išlankstytą varlytę, o į Varliaus letenėlę įmetėme pinigėlių, kad šis  varlyčių namelis dar  ilgai gyvuotų ir plėstųsi.

Į mokyklą grįžome  puikios nuotaikos ir kupini įspūdžių. Rekomenduojame ir kitiems aplankyti  šiuos objektus.

Mokytoja Laima Plėšikaitienė